z rombu powstałeś…

Kolekcja pree-fall 2013 Givenchy inspirowana jest między innymi twórczością architekta Gio Ponti (1891-1979). O ile ubrań sygnowanych marką Givenchy na moich wieszakach z Ikei nie uświadczysz, o tyle książka o Ponti dumnie stoi na półce. Przyznaję, że troszkę zakurzona ale to jest dobry moment żeby po nią znowu sięgnąć. Gio Ponti kojarzy mi się głównie z projektami wnętrz z silnie akcentowanym motywem rombu. Jak się w niedługim czasie okazuje, mocne elementy geometryczne występują nie tylko w środku ale również na elewacjach budynków, w projektach sztuki użytkowej i grafice. Diament, sześciokąt to motywy przewijające się przez cały okres twórczości wszechstronnie uzdolnionego architekta a forma kryształu wg niego jest odzwierciedleniem czystości, magii, absolutu. Źródła charakterystycznego stylu doszukiwać się można w fascynacji  antycznymi wzorcami. Zresztą, mieszanie starego z nowym, jest widoczne w twórczości Gio Ponti i podobno było przyczyną pochlebnych spojrzeń ze strony Mussoliniego. Kolekcja zaprojektowana przez Włocha Riccardo Tisci jest swego rodzaju hołdem złożonym swemu rodakowi.

gio_givenchy

Od góry z lewej: 1.Co-Cathedral Gran Madre di Dio 1971, 2. dywan dla Molteni&C, 1954r, 3. pufy Decoboco dla L’Abbate, Gio Ponti

Nie wiedziałam, że:

– Ponti tworzył kostiumy dla teatru La Scala w Mediolanie (..i to jest już temat na kolejny artykuł:)

– przywiązywał dużą uwagę do tego jak wygląda i sam projektował swoje ubrania;

-zaprojektował m.in. maszynę do szycia;

– kłótnie z żoną o jej nieautoryzowane akty ‚projektowania wnętrz’ takie jak sprzątanie, przestawianie mebli albo postawienie wazonu w nieodpowiednim miejscu były w jego domu  na porządku dziennym.

gio_szkic
szkic do projektu ‚Krzesło Gabrieli’ Gio Ponti

Uśmiecham się za każdym razem, jak na niego patrzę. Nie mnie oceniać zdolności rysunkowe architekta, jednak wielka łydka a’la Pasztet nie może przejść nie zauważona. Pasztet- wybacz!:)

źródło:  http://www.gioponti.com,  „Ponti”  Graziella Roccella, http://www.givenchy.com

Reklamy